Z pewnością każdy mieszkaniec naszego kraju wie, jak wygląda bursztyn. Ten kamień nazywany również „złotem Bałtyku” to jedno z naszych dóbr narodowych.
Wielu z nas wraca z wakacyjnej wizyty w Trójmieście z bursztynową ozdobą zakupioną w Gdańsku. Z bursztynem związanych jest wiele ciekawostek, o których większość Polaków nie słyszała. Warto jest więc poświęcić temu tematowi chwilę uwagi. Na pewno nie wiedziałeś o tym, że na naszej planecie występuje aż 60 gatunków tego kamienia. „Bałtyckie złoto” nie jest jedynym bursztynem na świecie, chociaż jego złoża są największe. Występuje on również m.in. w Japonii i Meksyku. Jeżeli chodzi o kamień występujący w Polsce, to warto wiedzieć, że nie musi on mieć wcale barwy złotej. Jest z nią najczęściej kojarzony, ale można również natknąć się na bursztyn w kolorze zielonym lub mlecznym.
Być może niektórym osobom trudno będzie to sobie wyobrazić, ale w Polsce występuje również kamień w kolorze czerwonym. Całkiem prawdopodobna wydaje się sytuacja, w której plażowicz znajduje kamień w nietypowym jak na bursztyn kolorze i wyrzuca go do morza sądząc, że trafił mu się potłuczony fragment butelki lub innego dzieła ludzkich rąk. Zalecane jest więc bliższe przyjrzenie się każdemu takiemu oryginalnemu znalezisku. Skoro mowa o ocenie prawdziwości bursztynu- istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy mamy do czynienia z tym kamieniem.
Prawdziwy bursztyn zawsze utrzymuje się na powierzchni słonej, morskiej wody. Kiedy zostanie wrzucony do wody słodkiej, szybko zniknie pod jej powierzchnią. Ten kamień od najdawniejszych czasów wykorzystywany był jako element biżuterii. Współcześni posiadacze takich ozdób muszą pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jeżeli często nosisz bursztynową biżuterię, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu i polerowaniu. Trzymasz ją w tym samym miejscu, co inne ozdoby? Lepiej zmień miejsce jej przechowywania. Powierzchnia bursztynu jest narażona na powstanie szpecących ją zarysowań. Może do tego dojść podczas przypadkowego kontaktu z inną biżuterią.