W magazynach często zdarzają się mechaniczne uszkodzenia regałów. Mogą być one spowodowane nieuwagą operatorów maszyn służących do przewozu towarów, ich przyczyną może być też nieumiejętne składowanie samego towaru. Wielu przedsiębiorców bagatelizuje tą kwestię i zaniedbuje konieczność przeprowadzania kontroli regałów. Tymczasem takie zaniechanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, ponieważ to ich właściciel ponosi pełną odpowiedzialność, jeśli w wyniku zaniedbania dojdzie do wypadku.
Rzetelna analiza problemu pozwala odpowiednio wcześnie podjąć działania prewencyjne i wyeliminować czynniki ryzyka. Co więcej, regularne sprawdzanie stanu regałów to także ograniczenie kosztów, gdyż w porę wykryte nieprawidłowości eliminują ryzyko zniszczenia towaru lub uszkodzenia całej konstrukcji. Znika wtedy również niebezpieczeństwo wypadku z udziałem któregoś z pracowników. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być cotygodniowa kontrola obejmująca przegląd całej wysokości regałów. Powinna być to przede wszystkim ocena stabilności konstrukcji i mocowań. Wszelkie uszkodzenia powinny być odnotowane, należy w takim przypadku ustalić sposób ich naprawy.
Specjalistyczne kontrole wykazują niestety słabe zainteresowanie tym tematem właścicieli magazynów, co jest bardzo niepokojące. Często spotykany jest brak informacji o nośności regałów w postaci naklejek i tabliczek znamionowych. Kadra niedostatecznie często lub nawet w ogóle nie wykonuje ogólnych oględzin konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie pracowników, którzy na bieżąco raportowaliby zauważone uszkodzenia.
Przeglądy regałów magazynowych wydają się być niezbędne i powinny być przeprowadzane regularnie, dzięki czemu zapewnione zostanie bezpieczeństwo zarówno pracowników magazynu jak i składowanego tam towaru.