Łuk bloczkowy jest specjalnym typem łuku, który w znaczny sposób różni się budową i mechanizmem działania w porównaniu do łuków w klasycznej formie. W tym przypadku napięcie cięciwy jest wspomagane za pomocą systemu regulowanych bloczków.
Łuk bloczkowy charakteryzuje się znacznie sztywniejszą konstrukcją, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie energii wystrzelonego pocisku, a tym samym na jego zasięg i siłę. Tak twarda konstrukcja uniemożliwia jednak napięcie cięciwy za sprawą naciągu ramion. Właśnie z tego powodu za tę kwestię odpowiadają bloczki, na których jest nawinięta cięciwa. Są one podłączone kablami z przeciwległym ramieniem łęczyska w celu stabilizacji i napięcia konstrukcji. W większości łuków bloczkowych istnieje możliwość regulacji systemu odpowiadającemu za napięcie cięciwy. Dzięki temu użytkownik może dostosować sposób pracy łuku do własnych preferencji.
Obecnie w większości przypadków łuki bloczkowe wykorzystują sportowcy lub osoby strzelające rekreacyjnie, ale istnieją regiony, w których dopuszczalne jest urządzanie polowań na zwierzynę. Wtedy konieczne jest posiadanie specjalnie przystosowanego łuku myśliwskiego. Warto podkreślić, że łuki bloczkowe cechują się wyższą celnością. Wpływ na to ma przede wszystkim potrzeba mniejszej siły do utrzymania cięciwy w napięciu.
Ze względu na sposób budowy, a także sztywność i charakterystykę konstrukcji łuku bloczkowego, wykonuje się je z najwyższej klasy materiałów, poznaj też łuk klasyczny. Jest to między innymi anodowane aluminium, a także inne, równie wytrzymałe kompozyty. Ma to wpływ na ogólną trwałość i odporność urządzenia. Warto podkreślić, że wiele łuków bloczkowych można złożyć na czas przechowywania i transportu, co bezsprzecznie będzie zaletą dla niektórych potencjalnych klientów.