Odszkodowanie za wypadek ze śmiertelnym pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca zdarzenia ma wykupione OC. W Polsce jest obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej OC samochodu. Jego zadaniem jest ochrona każdego właściciela auta przed wysokimi szkodami, które mogą wyniknąć na skutek poruszania się pojazdem mechanicznym.
Celem wykupionej polisy OC jest ochrona zarówno sprawców, jak i osób poszkodowanych w wypadkach. Kierowca powodujący zdarzenie jest chroniony przed odpowiedzialnością finansową za wyrządzone szkody, a poszkodowany ma gwarancję możliwości ubiegania się o odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela.
Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby w wypadku przysługuje rodzinie zmarłego odszkodowanie, jeżeli nie był on sprawcą zdarzenia.
Według przepisów Kodeksu Cywilnego najbliższymi członkami rodziny są:
- mąż, żona, rodzice, dzieci i rodzeństwa,
- dziadkowie, konkubent lub konkubina, ojczym lub macocha, rodzeństwo przyrodnie, a także dzieci przyjęte na wychowanie.
Istotnym aspektem jest również utrzymywanie silnej więzi emocjonalnej z osobą zmarłą. Wyłącznie osoby, które przedstawią na to dowody, mogą ubiegać się o odszkodowanie.
Wszystkie osoby upoważnione do otrzymania rekompensaty, mogą ubiegać się o odszkodowanie, będące rekompensatą zarówno za kwestie psychiczne oraz emocjonalne (ból, cierpienie, żałoba), jak i aspekty materialne (np. pogorszenie sytuacji materialnej, utracona znaczna część dochodu w gospodarstwie domowym).
Zgodnie z tym, co zawarto w artykule 446 par. 4 Kodeksu Cywilnego, rolą zadośćuczynienia za śmierć jest naprawienie doznanej krzywdy oraz złagodzenie cierpień psychicznych. Powinno również pomóc odnaleźć się bliskim osoby zmarłej w nowej sytuacji.
Bliskim osoby zmarłej przysługuje także pomoc, jeśli nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji materialnej i życiowej w rodzinie. Jest to niezależne od odszkodowania za poniesioną krzywdę moralną. W tym przypadku mowa o jednorazowym świadczeniu dla rodzin, których sytuacja finansowa pogorszyła się w znacznym stopniu po śmierci bliskiej osoby.
Warto pamiętać, że odszkodowanie po wypadku ze skutkiem śmiertelnym, przysługujące rodzinie poszkodowanego, obejmuje również zwrot wszelkich kosztów pogrzebu.
Obowiązkiem ubezpieczyciela jest zwrot wydatków związanych z pochówkiem osoby zmarłej w wyniku wypadku spowodowanego nie ze swojej winy. Wśród wyszczególnionych kosztów jest: wybudowanie nagrobka, pokrycie kosztu kwiatów i wieńców, zakup odzieży żałobnej oraz zapewnienie poczęstunku dla uczestników pogrzebu. Mówią o tym przepisy Art. 446 par. 1 Kodeksu Cywilnego.
Źródło: https://ubiius.pl/o-nas/ – Odszkodowania Lublin odzyskiwanie